Zdjęcie mięsa

9 steków i 9 sprawdzonych przepisów od Rubin Beef

Ikonka kalendarza 07.05.2018

Stek to jedno z najlepszych dań, które można przygotować z wołowiny. Wielu osobom wydaje się również, że jest daniem trudnym w przygotowaniu. Nic bardziej mylnego! Głównym składnikiem smacznego steka, o którym bezwzględnie trzeba pamiętać, to najwyższej jakości mięso od sprawdzonego dostawcy.

Jednak nim przejdziemy do przepisów, powinieneś trzymać się kilku kluczowych zasad - niezależnie od tego, jaką wołowinę będziesz przygotowywać: 

1. Nie smaż mięsa prosto po wyjęciu z lodówki - daj mu odpocząć minimum 30 minut przed grillowaniem lub smażeniem. Dzięki temu unikniesz szoku termicznego, które mogłoby wpłynąć na nierównomierne wysmażenie mięsa. Ta zasada tyczy się każdego rodzaju mięsa wołowego i należy ją bezwzględnie przestrzegać. 

2. Nie nakłuwaj mięsa w czasie smażenia. Nakłucie mięsa spowoduje wypłynięcie soku, przez co stek straci swój wyjątkowy smak i aromat. 

3. Mięso zawsze smaż na dobrze rozgrzanym ruszcie lub patelni.

4. Stek po usmażeniu musi zawsze odpocząć. Podczas smażenia steka zwężają się włókna mięśniowe, które sprawiają, że płyn (mioglobina - białko znajdujące się w mięśniach) znajduje się w środku mięsa. Stek po smażeniu ma twardą wierzchnią warstwę, a wewnątrz buzują soki. W momencie ostygnięcia włókna rozszerzają się, dzięki czemu soki rozprowadzają się równomiernie po całej powierzchni steka - a zewnętrzna część mięknie. 

 

Poznajcie 9 przepisów na 9 rodzajów steków z Rubin Beef, które wyróżnia wysoka marmurkowatość, soczystość oraz niezwykły smak mięsa.

 

KLASYCZNY PORTERHOUSE STEAK

Porterhouse wyróżnia się dużą ilością mięsa z polędwicy w steku. Wołowina przed obróbką termiczną powinna mieć czas na dojście do temperatury pokojowej, dlatego powinna leżeć poza lodówką minimum 30 minut. Następnie stek należy położyć bezpośrednio na rozgrzany ruszt i w czasie smażenie posolić i popieprzyć. 

Porterhouse stek musi leżeć po 2-3 minuty na każdej ze stron na ostrym ogniu. Potem ruszt należy podnieść do góry i odczekać, aż stek "odpocznie" - zajmie to około od 5 do 7 minut. 

Kluczowym procesem w przygotowaniu steków Porterhouse jest sezonowanie wołowiny, które zagwarantuje, że oba elementy upieką się równomiernie (niesezonowany rostbef wymaga dłuższej obróbki termicznej, a zbyt długo smażona polędwica stwardnieje).

T-BONE STEAK

W T-bone Steak po jednej stronie kości znajduje się kawałek polędwicy, po drugiej kawałek rostbefu. Stek przed położeniem bezpośrednio na rozgrzany ruszt lub patelnię musi dojść do temperatury pokojowej. Następnie stek wystarczy posolić, popieprzyć i położyć na grilla.

Należy pamiętać by zaraz po posoleniu stek był położony na ruszt. Na początku stek musi leżeć na każdej ze stron po 2-3 minuty na ostrym ogniu, potem ruszt należy podnieść do góry i odczekać, aż T-bone stek odpocznie. 

TOMAHAWK STEAK

Tomahawk Steak to naprawdę duży kawał wołowiny, więc wymaga dłuższej obróbki termicznej. Wołowina przed obróbką termiczną powinna mieć czas na dojście do temperatury pokojowej - Tomahawk Steak powinien leżeć poza lodówką przez minimum 30 minut. Następnie stek należy natrzeć solą i pieprzem, a kość owinąć folią aluminiową. 

Stek należy położyć na rozgrzanym ruszcie (>250°C) i grillować po 3 minuty z każdej strony. Następnie ruszt grilla należy podnieść i grillować przez następne 12 minut aż do momentu, gdy temperatura obniży się do 80°C. Po grillowaniu mięso musi odpocząć przez około 5 minut przed podaniem.

NEW YORK STEAK

New York Steak jest kawałkiem rostbefu, co sprawia, że jest nieco twardszy od steka z polędwicy, ale ma również więcej smaku. Wołowina przed obróbką termiczną powinna mieć czas na dojście do temperatury pokojowej.

Przed położeniem na grilla stek wystarczy posolić i popieprzyć. Najpierw grillujemy steka na ostrym ogniu przez 2-3 minuty z każdej ze stron, a następnie należy podnieść ruszt do góry i odczekać, aż stek "odpocznie" - przez około 2-3 minuty. Steka można podać z masłem wymieszanym z posiekaną natką pietruszki.

TOURNEDOS

Wołowina przed obróbką termiczną powinna mieć czas na dojście do temperatury pokojowej. Stek należy owinąć plastrem boczku i spiąć wykałaczką. Mięso przyprawić solą, pieprzem. 

Stek należy położyć na mocno rozgrzanej patelni grillowej, a obok położyć dwa plastry boczku. Mięso należy smażyć po 2 minuty z każdej strony, żeby było krwiste. Jeżeli ma być bardziej wysmażone, to należy przedłużyć smażenie o 1-2 minuty lub wstawić na 5 min do piekarnika. Pod koniec warto dodać masło. Po obróbce termicznej stek należy odstawić na kilka minut, żeby wszystkie smaki dokładnie się połączyły.

ANTRYKOT STEAK

Wołowina przed obróbką termiczną powinna mieć czas na dojście do temperatury pokojowej. Stek natrzeć doprawioną przyprawami oliwą z oliwek (np. czosnkiem, sokiem z limonki). Przed samym smażeniem posypać mięso solą i pieprzem.

Na mocno rozgrzanej patelni rozgrzać oliwę. Położyć mięso, smażyć przesuwając, tak aby nie przywierało do powierzchni. Stek o grubości około 1,5 cm smażyć z każdej strony: 2 minuty (półkrwisty), 3 minuty (średnio wysmażony), 4 minuty (wysmażony). Po usmażeniu należy stek odstawić na 2-3 minuty, aby „odpoczął”.

POLĘDWICA STEAK

Wołowina przed obróbką termiczną powinna mieć czas na dojście do temperatury pokojowej. Stek można przed smażeniem pougniatać palcami.

Stek należy posolić i obtoczyć w pieprzu młotkowanym. Smażyć należy na grillu lub dobrze rozgrzanej patelni (może być grillowa) przez 3 min z każdej strony. Po usmażeniu trzeba stek odstawić na około 5 min zawinięte w folii aluminiowej, aby „odpoczął”.

SIRLOIN STEAK

Sirloin Steak to element pochodzący z ćwierćtuszy tylnej. Jest on chudy, bardzo delikatny, porównywalnie z polędwicą, doskonały do przygotowywania steków do krótkiego smażenia lub grillowania. 

Wołowina przed obróbką termiczną powinna mieć czas na dojście do temperatury pokojowej. Steki najlepiej oprószyć solą i świeżo mielonym pieprzem. Ułożyć na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością tłuszczu. Gdy mięso zarumieni się na złotobrązowy kolor, przełożyć na drugą stronę. Następnie mięso wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C na 8 minut (temperatura wewnątrz mięsa powinna wynosić około 56°C). Po wyjęciu z piekarnika stek odstawić na kilka minut.

MIX NA BURGERA

Mix na burgera należy podzielić na odpowiedniej wielkości kulki, z których należy uformować burgery o grubości około 2 cm. Na środku burgera należy wgnieść palcem delikatnie niewielkie wgłębienie, do którego wsypuje się odrobinę soli i pieprzu. Burgery należy grillować około 4-5 minut z każdej strony aż do osiągnięcia średniego wysmażenia. Gdy burger jest gotowy, temperatura wewnątrz powinna wynosić ok. 68°C.

Na dwie minuty przed końcem grillowania możesz położyć na burgera plasterek sera cheddar - powstanie wtedy cheeseburger!

f
About

TRANSPORT

PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH

WIĘCEJ INFORMACJI

About

Marka wchodząca w skład Rubin Food Group™, zajmująca się obsługą floty transportowej.

Ścisła współpraca z pozostałymi podmiotami w grupie sprawia, że proces produkcji i dostawy realizowany jest sprawnie, a żywność dociera do odbiorców w terminie. Posiadamy własną flotę samochodową, dzięki której możemy być niezależnymi dystrybutorami. W naszej firmie transport, mimo, że jest ostatnim czynnikiem całego procesu, nie jest mniej ważnym od pozostałych. Wręcz przeciwnie, to rubinowa wisienka na torcie. Najważniejszym aspektem transportu w naszej firmie jest to, że przewożone produkty utrzymywane są w dokładnie takiej samej temperaturze, jak to miało miejsce podczas całego procesu produkcji.

About

PRZECHOWYWANIE

PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH

WIĘCEJ INFORMACJI

About

Marka wchodząca w skład Rubin Food Group™, zajmująca się optymalizacją warunków przechowywania produktów żywnościowych.

Potrzebą stworzenia dużej chłodni składowej jest dynamicznie rozwijająca się marka Rubin Beef®. Nasze chłodnie wyposażone są w wysokiej klasy urządzenia chłodzące, utrzymujące odpowiednią, stałą temperaturę. Zapewniając produktom odpowiednią ochronę. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój oraz rosnące zapotrzebowanie rynku na powierzchnie magazynowe. Grupa Rubin Food Group™ realizuje projekt związany z rozbudową powierzchni magazynowej. W celu optymalizacji kosztów oraz poszerzenia oferty. W niedalekiej przyszłości marka Rubin Cold Stores™ chce świadczyć usługi przechowywania produktów żywnościowych.

BĄDŹMY
W KONTAKCIE

Chmurka kontaktu.