Preloader

SEZON NA GRILLA – JAK POPRAWNIE ROZPALIĆ GRILLA?

Sezon grillowy trwa w najlepsze. Zapewne wielu z was korzysta z urlopów i pięknej pogody spędzając czas grillując. Najwyższa pora, aby omówić najczęściej popełniane błędy podczas grillowania i jak ich uniknąć, a steki na pewno będą smaczniejsze!

BŁĄD 1: NIE JESTEM PEWNY JAK PRZYGOTOWAĆ GRILLA

Grillować należy z otwartą czy zamkniętą pokrywą?

Jak rozpoznać, że węgiel drzewny już jest gotowy do grillowania?

Odpowietrznik z grilla węglowego powinien być otwarty czy zamknięty?

To jedne z wielu pytać, które można sobie zadać. A są to kluczowe kwestie w przygotowaniu grilla do sprawnego przygotowania smacznych steków. A oto odpowiedzi:

  • Pokrywa otwarta / zamknięta: pozostaw otwartą pokrywę podczas grillowania – umożliwi to uważna obserwację i dostęp do steków. W kolejnej fazie grillowania, bez bezpośredniego ognia można zamknąć pokrywę i pozwolić działać dymowi. Szybko grillowana żywność (w tym steki) powinny być grillowane z pokrywą otwartą przez cały czas.
  • Kiedy węgiel drzewny jest gotowy do grillowania: temperatura węgla drzewnego musi być wyrównana, aby był on gotowy do grillowania. Mieszaj węgiel w grillu, by rozprowadzić temperaturę. Kiedy większość węgli zmieni kolor na biały i przestanie pojawiać się dym – oznacza to, że węgiel jest gotowy do grillowania.
  • Odpowietrznik otwarty / zamknięty: im cieplejszy ma być węgiel, tym szerzej trzeba otworzyć otwory wentylacyjne. Podczas grillowania steków muszą być całkowicie otwarte (wysoka temperatura), a na czas odpoczynku mięsa po grillowaniu można je przymknąć do połowy (obniżenie temperatury).

BŁĄD 2: NIE UDAŁO SIĘ UTRZYMAĆ ZAPALONEGO WĘGLA DRZEWNEGO

Utrzymanie gorącego grilla na węgiel drzewny jest ważne, inaczej mięso zmieni się w chrupiącą podeszwę od buta. Kluczem do dobrego grillowania jest uzyskanie przyjemnej chrupkiej powierzchni i umożliwienie mięsu osiągnięcia wewnętrznej temperatury bez wysychania. Nie uda się to jeśli tylko połowa węgla drzewnego została poprawnie rozpalona.

  • Jeśli brzegi węgli zmieniają kolor na popielaty, przemieszaj węgle, aby ponownie rozprowadzić temperaturę. Czynność ta powtarzaj w miarę potrzeby.

BŁĄD 3: GRILLOWANIE NA BRUDNYM GRILLU

Brudny ruszt grilla nie tylko wygląda niesmacznie, ale także powoduje niekorzystne zmiany w smaku i aromacie grillowanego mięsa. Poza tym, stwarza to zagrożenie mikrobiologiczne, a nawet rakotwórcze.

  • Koniecznie wyczyść ruszt grilla po każdy użyciu.

BŁĄD 4: NIEWYSTARCZAJĄCE ROZGRZANIE GRILLA

To właśnie wysoka temperatura sprawia, że stek lub burger z grilla jest tak smaczny. Grill musi być zatem rozgrzany przed położeniem mięsa na ruszcie.

  • Węgiel drzewny potrzebuje ok. 20 minut, aby się rozgrzać. Grill gazowy będzie potrzebował mniej czasu, ok. 10-15 min.

BŁĄD 5: CIĄGŁE PRZEWRACANIE STEKÓW

Niektórym się wydaje, że szybkie, kilkukrotne obracanie steków sprawi, że będą równomiernie grillowane z każdej strony. Niestety jest to dokładnie odwrotność tego co robić należy. Więcej znajdziesz tutaj.

  • Stek należy obrócić wyłącznie jeden raz podczas grillowania. Poczekaj, aż dolna strona będzie dobrze wysmażona (możesz lekko podnieść stek, aby sprawdzić), jeśli tak, odwróć tek na drugą stronę. Zależnie od rodzaju steku i jego grubości grilluj na każdej ze stron od dwóch do pięciu minut.

BŁĄD 6: STEK ZBYT SZYBKO ZJEDZONY PO GRILLOWANIU

Wszyscy głodni czekają niecierpliwie na steka? Muszą poczekać jeszcze trochę! Stek po grillowaniu, jak i po smażeniu, musi odpocząć (inne mięsa zresztą również…). Czas odpoczynku pozwala kolagenowi „uwięzić” w mięsie soki, dzięki czemu stek będzie bardziej soczysty.

  • Zdejmij steki z rusztu, gdy ich temperatura spadnie o kilka stopni i pozwól im odpocząć przez 5-10 minut.

PODSUMOWUJĄC

Grillowanie wymaga cierpliwości. Ale ta cierpliwość się opłaca. Unikając błędów staniesz się mistrzem grilla, a sezon będzie udany!

x